آغاز کار «قمره» موسسه فیلم دوحه با ابراز همبستگی با مردم غزه

به گزارش خبرگزاری شیک تمز، موسسه فیلم دوحه (DFI) دهمین نشست استعدادیابی «قمرة» را روز گذشته (جمعه) با تاکید برگزارکنندگان بر بحران انسانی در غزه آغاز کرد.

حدود 200 نفر از متخصصان بین المللی صنعت سینما قرار است در رویداد قمره قطر که از 1 تا 6 مارس برگزار می شود، برای تبلیغ 40 پروژه فیلمسازان نوظهور شرکت کنند.

فاطمه حسن الرومیحی، مدیر عامل موسسه فیلم دوحه گفت: «در حالی که ما پیشرفت خود را در پرورش صداهای جدید در سینما جشن می گیریم، با نسل کشی غزه و تلاش های مداوم برای خاموش کردن صداهایی که علیه آن فریاد می زنند نیز مواجه هستیم. .

این نسل کشی فرهنگی یادآور عمیق مسئولیت ما به عنوان یک جامعه جهانی است تا اطمینان حاصل کنیم که همه صداها شنیده می شود و با تمام زندگی ها با عزت و احترام رفتار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به گزارش ددلاین، حسن الرومیحی یک روز پس از انتشار خبر کشته شدن دست کم 100 فلسطینی در صف دریافت کمک های غذایی در غزه توسط نظامیان اسرائیلی صحبت می کرد. اسرائیل گفت که این حادثه به طور اتفاقی تحت کنترل باقی ماند و سربازانش پس از احساس خطر از سوی جمعیت تیراندازی کردند.

به گفته مقامات حماس در غزه، در 147 روز گذشته بیش از 30 هزار فلسطینی در این منطقه کشته شده اند. این ارقام در برخی مناطق تایید نشده است، اما لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه تایید کرد که حداقل 25000 زن و کودک کشته شده اند.

حسن الرومیحی گفت: در حالی که وضعیت فلسطین و کشورهای منطقه از جمله یمن، لبنان، سودان و سوریه همچنان رو به وخامت است، ایجاد بستری برای قدردانی از شجاعت و مقاومت رزمندگان در برابر ظلم اهمیت بیشتری می یابد.

وی افزود: موسسه فیلم دوحه همواره به تحقق بخشیدن به داستان های مهم و تقویت صداهای ناشنیده ای که ما را به انسانیت مشترکمان متصل می کند، اختصاص داده است.

امسال پروژه های متعددی توسط فیلمسازان فلسطینی در قمره ارائه شده است، از جمله فیلم «مغناطیس دردسر» ساخته احمد صالح درباره نوجوانی که سوار بر الاغی خیالی از فلسطین به آلمان می رود. مستند «پسر خیابان ها» ساخته محمد المغانی متولد غزه درباره کودکی بی تابعیت ساکن کمپ پناهندگان در بیروت، «افسانه محمود» ساخته مایار حمدان و شیما التمیمی درباره یک خانواده فلسطینی که 60 سال است که دوحه را خانه خود نامیده‌اند و اکنون در آنجا هستند. آنها به فکر حرکت بعدی خود و سریال «دیوف» به کارگردانی صالح سعدی درباره مهمان‌خانه‌ای خانوادگی در روستای بادیه‌نشین هستند.

الیا سلیمان کارگردان و بازیگر فلسطینی که مشاور هنری مؤسسه فیلم دوحه است نیز تاکید کرد که «قمره» فضایی برای تأمل فراهم کرده است. او گفت که «قمره» این فرصت را فراهم می کند که بپرسیم برای پذیرش مسئولیت چه چیزی لازم است، و یک موضع اخلاقی در مورد فیلم هایی ارائه می دهد که ما را قادر می سازد درباره نسل کشی ها، قتل عام ها و خشونت های وحشتناک در سراسر جهان بحث کنیم.

وی افزود: زمان مناسبی برای تفکر، مراقبه و در آغوش گرفتن یک لحظه مهم است. اما شروع صحبت و بحث در مورد زیبایی شناسی نیز مهم است تا الهامات و خلاقیت از بین نرود.

یک برنامه مسترکلاس، جلسات انفرادی و گروهی The Space بعدازظهر جمعه با مسترکلاسی توسط تونی کولت آغاز شد که در آن او در مورد سفر خود از محله طبقه کارگر در سیدنی تا تبدیل شدن به یک ستاره هالیوود صحبت کرد.

42 پروژه شرکت کننده از 20 کشور؛ شامل 13 فیلم بلند، 11 فیلم مستند، 11 فیلم کوتاه و 7 سریال تلویزیونی یا آنلاین در مراحل مختلف تولید است. از میان این پروژه ها، 11 پروژه توسط مدیران قطری یا ساکنان قطر شکل می گیرد.

قمرا سنگ بنای فعالیت های موسسه فیلم دوحه است که در سال 2010 برای کمک به پرورش بخش فیلم و تلویزیون محلی و همچنین جامعه فیلمسازی مستقل گسترده تر در خاورمیانه و شمال آفریقا راه اندازی شد.

امسال تونی کولت، کلر دنی، اتم اگویان، مارتین هرناندز و جیم شریدان از جمله چهره های بین المللی هستند که برای همکاری با این رویداد به قطر می روند.

۲۲۰۵۷

لطفا همواره همراه شیک تمز باشید

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*