اصغر فرهادی تبرئه شد – بازتاب آنلاین

به گزارش شیک تمز آنلاین و به نقل از روابط عمومی اصغر فرهادی، «رأی دادگاه در مورد نقض کپی رایت در فیلم «هرمان» بر اساس نظرات کارشناسی سه تن از اساتید برجسته دانشگاه تهران، کارشناسان و مدرسین حوزه حقوق مالکیت معنوی است. و چهار کارشناس هنر. بیانیه رسمی که در عین حال تمامی ادعاهای شاکی را بی اساس و مردود اعلام کرده بود صادر شد و فیلم قهرمان از این اتهامات کاملا تبرئه شد.» به گزارش ایسنا، این متن که در اختیار رسانه می گوید:

پس از شکایت دانشجوی سابق اصغر فرهادی (آزاده مسیح زاده) مبنی بر نقض کپی رایت فیلم «کهرمان» و حق مشارکت در کلیه درآمدها و جوایز داخلی و خارجی فیلم «خرمان»، دادگاه تصمیم به اجرای آن گرفت. از درمان غیر متخصص در این مرحله. رسیدگی و تشکیل اتهام بدون دخالت کارشناسان ذیربط، موضوع را برای بررسی همه جانبه حقوقی در سه مرحله مجزا به یک کارشناس تک نفره و سه نفره و در نهایت به هیاتی سه نفره از اساتید دانشگاه تهران و متخصص در زمینه کپی رایت ارجاع داد. قانون

هر هفت کارشناس پس از بررسی جداگانه محتوای پرونده و بررسی جهات حقوقی و هنری موضوع به این نتیجه رسیدند که ادعای شاکی فاقد اعتبار است و اتهامات وارده به تهیه کننده فیلم «قهرمان» را بی اساس دانستند.

اصغر فرهادی از اتهام سرقت ادبی تبرئه شد

در ادامه متن تحقیق آمده است: رای صادره بر اساس نظر کارشناسان رسمی و دانشگاهی با تشریح مبانی حقوقی و هنری و همچنین بررسی فیلم هیرومان و هر سه مورد صادر شده است. نسخه های مختلف فیلم مستند شاکی و همچنین ده ها ساعت فیلم از کارگاه اصغر فرهادی. اکیدا تاکید شد که تولید یک فیلم یا اثر هنری با الهام از یک واقعه واقعی یا اخبار منتشر شده در مورد آن کاملا بلامانع است، زیرا واقعه واقعی و اخبار آن جزو حوزه عمومی و متعلق به همگان و قانون است. استفاده از آن محدود به کسی نیست و در سراسر جهان کاملاً پذیرفته شده و طبیعی است.

مستند شاکی بر اساس یک واقعه واقعی و اخبار منتشر شده درباره آن در روزنامه های جام جم، ایران و سایت تیترآنلاین در تاریخ 12 اسفند ساخته شده است. اردیبهشت ماه ماه سال 91 و 4 اردیبهشت ماه ماه 91 است و همچنین گزارش خبری سیمای استان فارس و صرف خواندن و بازخوانی یک خبر منتشر شده برای کسی حق مالکیت ایجاد نمی کند.

بنابراین شباهت های این دو فیلم مستند و داستانی از یک سو از منبع مشترک این دو اثر در اخبار واقعی و رسانه ای و از سوی دیگر از آموزه ها و سبک اصغر فرهادی سرپرست کارگاه ناشی می شود. و به یقین می توان گفت که تخلفی در کار نیست. هیچ اقدام قانونی صورت نگرفته و ادعاهای مطرح شده کاملا رد می شود.

در بخشی دیگر از نظرات تاکید شده است که شاکی از ده‌ها ساعت فیلم از جلسات کارگاه عسگرافراهادی فیلمی یک ساعته تهیه کرده است که در آن تعدیل‌ها و تعدیل‌های مغرضانه انجام شده و به نفع او تنظیم شده است و تفاوت معناداری بین مطالب اصلی کارگاه و فیلم ارائه شده توسط شاکی به بازپرس در مرحله تحقیقات؛ لذا این فیلم گردآوری شده از جلسات کارگاه که مبنای اصلی اخذ اتهام می باشد فاقد اعتبار شناخته می شود.

اصغر فرهادی از اتهام سرقت ادبی تبرئه شد

همچنین در بررسی اسناد پرونده و تصاویر ضبط شده از کارگاه، مشخص شد که طرح روایت، ساختار، نحوه درگیر شدن با مضامین، ماهیت روایت، نحوه ادعای مضامین به چالش کشیده شود، محل قرارگیری دوربین، نوع بخش تصویر، روش های درگیری اولیه و ثانویه با موضوع. مستند، تنظیم بهینه و حتی پایان (پایان باز) و بسیاری از عناصر دیگر مستند توسط فرهادی به هنرجو معرفی و آموزش داده شد و تمامی آموزش های موجود در فیلم گردآوری شده از جلسات کارگاه توسط شاکی حذف شد.

بر این اساس، طرح ارائه شده به شاگرد فرهادی فراتر از یک ایده و نقشه اولیه و خشن است و در واقع نوعی الگو را نشان می دهد که چارچوبی کامل برای شکل گیری روایت در مستند و همچنین دستورالعمل های دقیق استاد ارائه می کند. و کارگردانی او تأثیرات در ساخت فیلم مستند مورد بحث کاملاً مشهود است.

در نقدها بیان شد که فیلم قهرمان از نظر مفهومی، داستانی، ساختاری، شخصیت پردازی، اجراها و تمامی عناصر خلاق هنری مطرح شده در زمینه کپی رایت – و حتی رویداد واقعی و اخبار منتشر شده، کاملا مستقل و متفاوت از مستند است. این روند را طی می کند و به هیچ وجه متهم به نقض حق چاپ نیست.»

ایسنا در خاتمه نوشت: روابط عمومی اصغر فرهادی پس از انتشار حکم، تصویر حکم را دنبال می کند تا به اعتبار بیشتری دست یابد.

لطفا همواره همراه شیک تمز باشید

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*