«باربی» سیاسی شد/ ادامه واکنش‌های انتقادی به اسکار

در حالی که «باربی» پس از کسب 8 نامزدی اسکار از روز جمعه به سینماها بازگشت و در حال حاضر برای اکران یک هفته ای برنامه ریزی شده است، بحث درباره «باربی» در فهرست نامزدهای اسکار 2024 نادیده گرفته شده است که گرتا گرویگ، فیلمساز « باربی» و بازیگر اصلی آن، مارگوت رابی از رقابت در رده بهترین کارگردان و بازیگر زن حذف شد، هنوز تمام نشده است و هر روز درباره آن اظهار نظر می شود. میشل یئو که سال گذشته برای فیلم «همه چیز همه جا به یکباره» برنده اسکار بهترین بازیگر زن شد، آخرین فردی است که در این باره صحبت کرده است.

یئو گفت: به نظر می رسد شادی و ناامیدی دست به دست هم می دهند. نامزدهای کافی برای یافتن همه افراد واجد شرایط وجود ندارد. تنها راه این است که بپذیریم همه چیز بسیار رقابتی است و هیچ تضمینی وجود ندارد. از آنجا که شما تنها رای دهنده نیستید، واقعاً گسترده است. خدا را شکر که فیلم «باربی» نامزد بهترین فیلم شد!

وی افزود: با خودت فکر می کنی: چطور شد که نامزد بهترین فیلم شدی اما بهترین کارگردانی نشدی؟ اما این اتفاق می افتد و متاسفم که برای باربی اتفاق افتاد زیرا یکی این فیلم یکی از موفق ترین و پرطرفدارترین فیلم هاست و فروش آن در گیشه این را نشان می دهد.

مخالفت با وارد نشدن «باربی» به این 2 رشته اسکار ابتدا توسط 2 بازیگر سینما که نامزد اسکار شدند مطرح شد و رایان گاسلینگ و آمریکا فرارا از این موضوع انتقاد کردند. فرارا به ورایتی گفت که ندیدن نام گرویگ و رابی در بخش های بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر زن “بسیار ناامید کننده” است.

فرارا افزود: گرتا تقریباً هر کاری که یک کارگردان می توانست انجام دهد انجام داد تا شایسته این رقابت باشد. او این دنیا را خلق کرد و چیزی را که برای اکثر مردم ارزش ذاتی ندارد به یک پدیده جهانی تبدیل کرد و اکنون ناامید کننده است که او را در این لیست ندیده باشیم.

گاسلینگ همچنین در بیانیه‌ای گفت: اگر بگویم که از نامزد نشدن آنها در این دو رشته ناامید شده‌ام، کم‌کم است. بر خلاف همه ی احتمالات، چند عروسک بی روح ما را به خنده انداختند، دل ما را شکستند، فرهنگ را ارتقا دادند و تاریخ را ساختند. کار آنها باید در کنار سایر نامزدهای بسیار شایسته به رسمیت شناخته می شد.

هیلاری کلینتون اولین کسی بود که پس از اعتراض دو بازیگر زن به فیلم وارد عمل شد و پیامی را برای گرویگ و رابی ارسال کرد که در آن نوشته شده بود: «در حالی که برنده باکس آفیس شدید، مجسمه طلایی میلیون ها طرفدار خود را به خانه نبردید. هر دوی شما خیلی بیشتر از “کناف” هستید.

در حالی که بحث و جدل بر سر جوایز اسکار در فضای مجازی بالا گرفته است، ووپی گلدبرگ، برنده EGOT (امی، گلدن گلوب، اسکار و تونی) تلاش کرده است به تماشاگران سینما بگوید که هدف از نادیده گرفتن و سلب حق رای هر کسی و درخواست از آنها برای متوقف کردن واکنش‌ها نیست. انجام دهید “همه برنده نمی شوند و شما به هر چیزی که می خواهید نمی رسید.”

گلدبرگ افزود: هیچ بی احترامی صورت نگرفت. در اینجا چیزی است که باید در نظر داشته باشید: همه برنده نیستند و این موضوع ذهنی است. فیلم ها ذهنی هستند. فیلم هایی که شما دوست دارید ممکن است توسط افرادی که رای می دهند دوست نداشته باشند.

“باربی” در مجموع 8 نامزدی از جمله نامزدی در بخش بهترین فیلم دریافت کرد و گرویگ نامزد فیلمنامه شد و رابی نیز نامزد دریافت جایزه شد. یکی او یکی از تهیه کنندگان فیلم نامزد اسکار است. این دو نفر تنها اسکارهایی نبودند که صدایشان را بلند کردند و فیلم «قاتلان ماه کامل» مارتین اسکورسیزی که 10 نامزدی اسکار از جمله برای لیلی گلادستون و رابرت دنیرو به خاطر نادیده گرفتن لئوناردو دریافت کرد. دی کاپریو با انتقادات زیادی روبرو شد.

۲۲۰۵۷

لطفا همواره همراه شیک تمز باشید

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*