باز هم به علیرضا قربانی اجازه ندادند

به گزارش شیک تمز به نقل از مگتو، علیرضا قربانی پس از اینکه نتوانست کنسرت خود را در پاییز امسال به دلیل حضور یک نوازنده زن برگزار کند، برای دومین بار اقداماتی را انجام داد تا کار نیمه تمام خود را به پایان برساند، البته علیرغم وعده انجام این کار. توسط محمود سالاری معاون امور هنری وزارت مشاوره برای اجرای کنسرت (بار اول اجازه اجرای کنسرت داده نشد) برای بار دوم مراسم نیمه تمام ماند و این در شرایطی است که در دا از ابتدا از اجراها فقط کمتر از 72 ساعت باقی مانده، هنوز تاییدیه صادر نشده است. هنوز این اتفاق نیفتاده و مسئولین پاسخی به شرکت برگزارکننده این کنسرت نمی دهند.

علیرضا قربانی مجوز نمی گیرد معین کجا برمی گردد؟

در این مدت احتمالاً سروصدای بازگشت معین به کشور را شنیده اید. مشخص نیست این خواننده تا چه حد به طور جدی پیگیر آن است، اما خبرهای زیادی از جدی بودن این ماجرا شنیده می شود و از طرفی وکلا زیادی هم هستند و معتقدند که او در بازگشت به سرنوشت حبیب دچار خواهد شد. برخی از هنرمندان کشور گاهی با محدودیت هایی در فعالیت خود مواجه می شوند. در برنامه «بسته پیشنهادی» پنجمین اسفند محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه بسیاری از خوانندگان در کشور ممنوع التصویر هستند یا با مشکلات زیادی مواجه هستند، بازگشت معین به کشور را چگونه مطرح می کنید؟ وی گفت: ما برای هنرمندان احترام زیادی قائل هستیم، من از معدود افرادی هستم که این چیزها را با جزئیات می دانم و بارها به صراحت گفته ام که هرکس به قانون پایبند باشد، با هر سلیقه و جناحی که بخواهد، می تواند. عمل کنید به نظر ما هیچ فردی بر اساس قانون ممنوع نیست. گاهی باید قانونی را قبول کنیم که همه قبول دارند مثلا در کنسرت آقای علیرضا قربانی به دلیل حضور یک نوازنده زن اجازه لغو کنسرت داده شد اما من نامه نوشتم و گفتم اگر در سایه قانون یک اگر اجازه داده شد، نباید کنسرت را لغو کنید. . ما مشکل را حل کردیم و حتی من عذرخواهی کردم.

چه اتفاقی برای مقتول و تیمش افتاد…

اما برای یادآوری جزئیات بیشتر، اجازه دهید به چند ماه قبل برگردیم.

علیرضا قربانی از اواسط اردیبهشت ماه تور کنسرت های خود را در شهرهای مختلف ایران آغاز کرد و از آن به بعد خرداد وی تا اواخر تیرماه هر شب کنسرت خود را در کاخ سعد آباد تهران برگزار می کرد و با استقبال کم نظیر تماشاگران مواجه شد. جالب ترین نکته ماجرا این است که قربانی بعد از این اتفاق کنسرت های توری به کانادا، استرالیا و اروپا داد و این رویه و علاقه به اجرای کنسرت را تا امروز ادامه داد.

۲۵ مهر محمود سالاری معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره لغو کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان گفت: موافقت وزارت ارشاد و همچنین اداره ارشاد استان اصفهان برای اجرای کنسرت صادر شده است. استانداری اصفهان با ارسال نامه ای رد و اعلام کرد که (برگزارکنندگان کنسرت) باید منتظر بمانند تا مشکل بررسی شود.

محمدرضا جنساری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان در نشست خبری با تشریح دلایل عدم مجوز اجرای کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان علیرغم صدور مجوز رهبری به علیرضا قربانی، گفت: بحثی که آقای علیرضا قربانی در اصفهان داشتند. قربانی می خواهد.» اجرای کنسرت در اصفهان به جز یک مورد مانع قانونی نداشت. انعام؛ و آن نکته این است که او یک نوازنده زن را در تیم نوازندگان خود منصوب کرده است. اولاً هنوز تعریف قانونی برای این موضوع وجود ندارد و موضوع جدیدی است. وزارت ارشاد باید در این زمینه تصمیم ملی بگیرد و جایز بودن یا نبودن آن را اعلام کند. چون در بین وکلا نظرات مختلفی در مورد اینکه آیا زن می تواند تک نواز باشد وجود دارد؟ یک نظر فقهی در این زمینه وجود دارد که باید به عنوان یک وظیفه ملی شناخته و ابلاغ شود. ثانیاً توجه داشته باشید که باید همه افکار عمومی را در نظر بگیریم، بالاخره بخش بزرگی از افکار عمومی ما این موضوع را نمی پسندند. مشخص نیست که هیچ دستور رسمی در این مورد وجود ندارد.

از آقای قربانی خواسته شد که از تکنواز استفاده نکند چون اصفهان از نظر اعتقادی مردم وضعیت خاصی دارد (مردم اینجا واقعاً اعتقادات خودشان را دارند) و قابل مقایسه با جاهای دیگر نیست. گفتند: «اینجا چه فرقی می کند و آیا این مطابق قانون نیست؟» گفتیم چرا. قانون می کنند و بعد می گویند قانون با قانون فرقی ندارد. ما نمی توانیم بگوییم که این قانون است. اگر جایی در عرف کاری انجام شود، ممکن است در جایی کسی چیزی نگوید و عرف مردم آن را بپذیرد، اما در عرف ما پذیرفته نیست. از ارشاد خواستیم به آقای قربانی بگوید که این نوازندگان را از اصفهان خارج کند و کنسرت را مانند ده ها کنسرت دیگری که در اصفهان برگزار شده و خواهد بود برگزار کند. موضوع جدیدی بود و این موضوع جدید در موضوعات مختلف ابهام داشت و این مسائل باید توسط وزارت ارشاد و سایر نهادهای ذیربط روشن شود و تصمیم گیری شود که آن تصمیم چیست. البته بحث دیگری هم داریم: من هم مثل شما واقعاً نگران این موضوع بودم و در این زمینه به تصمیم مقام معظم رهبری اشاره کردم که به نظر ایشان باید ملاحظاتی صورت گیرد که آیا این کار می تواند انجام شود یا خیر. “

این کلمات در (24 آبان) و پس از سخنرانی تصویری محمدمهدی اسماعیلی، وزیر رهبری و اولویت ها و الزامات در مورد نبود در اصفهان هیچ محدودیتی برای برگزاری کنسرت در هیچ یک از استان های کشور پیشنهاد نشد که نشان دهنده این موضوع است. نبود هماهنگی و انسجام مدیران حراست فرهنگی استان و مرکز قابل تفسیر است.

پس از مطرح شدن این صحبت ها، واکنش هایی از سوی مدیران و مسئولان صورت گرفت یکی یکی محمود سالار معاون امور هنری وزارت ارشاد در اولین اقدام گفت: در همان زمان از آقای قربانی عذرخواهی کردم. سمت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. »

وی ادامه داد: در شهری که یکی این هنرستان یکی از قدیمی ترین هنرستان های موسیقی دخترانه است و هر سال تقاضا برای حضور در این هنرستان افزایش می یابد. شایسته نیست سلیقه خود را به عنوان قاعده اعمال کنیم. بیانیه قدیمی تر نیز گفته بود که توهین آمیز است، که من متوجه نشدم. اساس این کلمه چیست؟ ضمناً گفتند اگر قانونی است به من اطلاع دهید. معنی آن چیست؟! قانونی که شما وضع کردید جدید است. آیا حضور شخصی روی صحنه و پخش موسیقی قانونی است؟ قانون به ما می گوید که عفت عمومی، حجاب و حیثیت مخاطب باید رعایت شود. این مسائل قانونی هستند و کد تخلفات ما نیز موجود است. در این زمینه مجریی که مرتکب تخلف شود ابتدا در آیین نامه استانی رسیدگی به تخلفات و در جلسه تجدیدنظر استان تهران رسیدگی می شود.

سالاری افزود: همین گروه در شهر کرد و یزد هم حضور پیدا کرده بودند و تخلفی گزارش نشده است.اینکه اصفهان به دنبال حرف زدن برای اعمال سلیقه شخصی و طرح مسائل است، به نظر من باید نادیده گرفته شود و بهتر است دوستان ما در اصفهان برگردند و قانون را رعایت کنند تا این سلیقه را به عنوان دین و رسم خودشان اعمال کنند. روی دین خود تمرکز نکنیم. به نظر من این حرف ها مناسب نیست و از منظر سیاسی و امنیتی چنین صحبت هایی غیرقابل قبول است. موانع برداشته می شود و به زودی کنسرت علیرضا قربانی در شهر اصفهان برگزار می شود.

محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور نیز در این دیدار، روسای دستگاه های اجرایی و مسئولان دولتی را به همکاری با شورای اسلامی خواستار شد و افزود: دولت و مجلس برای پیشبرد برنامه های کشور حداکثر همکاری و هماهنگی را داشته باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر رعایت مجوزهای رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری مراسم فرهنگی توسط همه دستگاه‌ها، گفت: همه باید به این مجوزها احترام بگذارند و در صورت وجود مشکلات احتمالی باید به این مشکلات رسیدگی شود. وزارت فرهنگ و رهبری اسلامی.» مرجع صدور مجوز. پیگیری

لطفا همواره همراه شیک تمز باشید

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*