روزی روزگاری اصغر فرهادی – ریمینو

در تب و تاب همین بحث ها خبرنگار یکی او از سایت هایی که این تیتر برایشان انتخاب شده مصاحبه مفصلی با من انجام داد: «فرهادی در ایران تمام شد». و اگر متن مصاحبه خوانده می شد، توضیح می دادم که با این شرایط، اصغر فرهادی دیگر نمی تواند در ایران فیلم بسازد.

هوشنگ گلمکانی، روزنامه‌نگار، مترجم و کارگردان سینما در فیلم امروز نوشت که آن مصاحبه که من در آن سعی کردم منصفانه و بی‌طرفانه رفتار کنم، حاوی این تردید و تأسف است که وضعیتی مانند ابر، ماه، خورشید و آسمان (بعضی آگاهانه و بعضی سرنوشت) تا فیلمساز درخشان و با استعداد ما را از سرزمینش بیرون کند. جدا از اشتباهات کوچک خودش در آن آشفتگی که منجر به چنین ضرر بزرگی شد، این داستان گویای این واقعیت است که مجموعه شرایط (که شرح آن بسیار مفصل است) برای افراد هم اندازه او قابل تحمل نیست.

ساعتی پس از انتشار آن مصاحبه در فضای مجازی، فرهادی از آن سوی آب پیامی طعنه آمیز و طعنه آمیز برای من فرستاد با این مضمون که «پایان هنرمند در کشورش را تاریخ رقم می زند نه منتقدان». یه چیزی شبیه اون. حدس می زدم فقط عنوان مصاحبه را دیده باشد. در جواب نوشتم: مصاحبه را خوانده ای؟ یک ساعت بعد این بار تماس گرفت و گفت که یک نفر عنوان مصاحبه را برایش فرستاده و بعد از خواندن خود مصاحبه متوجه منظور من شده است. آن روز و فردای آن روز، صحبت‌های نسبتاً طولانی‌ای داشتیم. او توضیحی در مورد این حادثه داد، اگرچه برخی جزئیات آن روشنگر بود، اما مجموعه او مرا قانع نکرد که ارتکاب آن اشتباه کوچک را توجیه کنم. که حتی کمی حق دادن به خانم مسیح زاده می شد اینطوری کرد بهمن جلوگیری از یک بزرگ ما ترتیب دادیم تا او که تمام آن مدت سکوت کرده بود در مصاحبه ای برای انتشار صحبت کند، اما به نظر می رسد او از این تصمیم منصرف شده است.

گزارش بی سابقه و بسیار مفصل مجله «نیویورکر» بدون توجه به تصمیم دادگاه بدوی (آیا دادگاه تجدیدنظر رای داد؟) موضوع فرهادی را وارد فاز دیگری کرد و اکنون به نظرم می رسید که شهرت بین المللی او نیز در سطح جهانی است. خطر. تحلیل پارسال که «فرهادی در ایران تمام شد» طبیعتاً یک پیش بینی بود که خود فرهادی آن را به خبر تبدیل کرده است. متاسفم که پیش بینی من درست بود. الان خیلی ها باید راحت شوند. پیش بینی دیگر من (که امیدوارم این بار اشتباه باشد) این است که او اعتبار گذشته خود را در غربت نخواهد داشت. اکراه و پشیمانی. متأسفانه شاید بعد از این به یاد او بیفتیم و بگوییم: روزی روزگاری اصغر فرهادی…

245245

لطفا همواره همراه شیک تمز باشید

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*