فیلم‌های جدیدی روی پرده رفت و نوروز 1403 به‌طور رسمی آغاز به کار کرد. جنگ باکس آفیس آغاز شده است

سینماهای ایران از امروز چهارشنبه بیست و سوم شروع می شود اسفند آنها رنگ دیگری به خود گرفتند و با اکران فیلم های جدید به استقبال سال جدید رفتند. هفته گذشته فیلم «تمساح خونین» به عنوان اولین انتخاب برای اکران نوروزی اکران شد و از امروز فیلم‌های «بی‌بادان»، «پرویزخان»، «آپاراتچی»، «نوروز» و «در جستجوی قهرمان» به نمایش درآمدند. نیز اکران شد تا فعالیت سینماها در نوروز 1403 به طور رسمی طبقه بندی شود که به بهانه اکران این فیلم ها نگاهی داریم به ابعاد مختلف هر یک از آنها.

به گزارش شیک تمز، تنها فیلم کمدی اکران شده در سال 1403 «تمساح خونین» و سایر فیلم ها اجتماعی، ورزشی، جنایی و کودکانه است و با ترکیبی متنوع روبه رو خواهیم شد.

کروکودیل خونی جواد عزتی

جواد عزتی و عباس جمشیدی فر در نمایی از فیلم تمساح خونین

یک هفته از اکران فیلم «تمساح خونین» ساخته جواد عزتی می گذرد و در این مدت 12 میلیارد تومان فروخت و درهای سینماها را به روی 210 هزار تماشاگر باز کرد. «تمساح خونین» اولین تجربه جواد عزتی است. او سعی کرده در میان انواع کمدی اثری را بیابد که بارها در سینما آن را تجربه کرده است. عزتی در «تمساح خونین» از تجربیاتی که در این سال ها در فیلم های کمدی به دست آورده استفاده کرد و تمام تلاش خود را کرد تا ضعف ها و اشتباهاتی که در برخی از این آثار وجود داشت در این فیلم تکرار نشود. «تمساح خونین» حاصل تلاش و تجربه چندین ساله جواد عزتی در ایفای نقش های طنز است. فیلمی مفرح و سرگرم کننده که از منطق فراتر نمی رود و با هوش مخاطبش بازی نمی کند. یکی یکی از ویژگی های مهم فیلم انتخاب بازیگران است. عزتی از بین تمامی گزینه های موجود عباس جمشیدی فر را برای ایفای نقش شریک زندگی خود در این فیلم انتخاب کرد. بازیگری که عزتی با او دوستی طولانی دارد. الناز حبیبی نیز به عنوان بازیگر انتخاب شده است. بازیگری که اولین بار با بازی در کنار او در فیلم «دردسرهای بزرگ» به شهرت رسید. تمرکز آنها روی همکاری ها و دوستی های گذشته در انتخاب بازیگر قابل قبول است. انتخاب سعید آقاخانی و دادن نقشی کاملا متفاوت به او از اتفاقات مهم این فیلم است. با این شروع طوفانی و اکران درخشان، به نظر می رسد از همین حالا می توان منتظر فروش بالایی از فیلم در ایام نوروز بود.

مرتضی علیزاده بی جسم

فرافکنی نوروز 1403 از صبح چهارشنبه بیست و سوم اسفند ماه با اکران نوروز، آپاراتچی، پرویز خان، بیدان، آسمان غرب و البته تمساح خونین آغاز شد.
سروش صحت در نمایی از فیلم «بی تن»

یکی یکی از مهم‌ترین و در عین حال پرحاشیه‌ترین فیلم‌های سال ۴۲ «بیدان» بود. فیلمی که با وجود ساختار و محتوای قابل قبول و استاندارد، فرصت حضور در بخش رقابتی جشنواره را از دست داد و با اعتراضات فراوانی مواجه شد. به گفته مسئولان، عدم حضور فیلم در بخش مسابقه اشتباه بوده است. «بدن خلیج» به کارگردانی مرتضی علیزاده از امروز برای قضاوت مردم در ایام نوروز اکران می شود. «بی‌بادان» بر اساس فیلمنامه کاظم دانشی ساخته شد. کارگردانی که در سال 1400 فیلم مرغزار را بر اساس برخی موارد واقعی ساخت و بسیار مورد تحسین قرار گرفت. «بی بدن» با تحلیل چند پرونده قضایی سال های اخیر ساخته شد. داستان در مورد انتقام است. دختری به قتل رسید و هدف از فیلم بیان احساسات خانواده های درگیر در این پرونده است. الناز شاکردوست نقش اول این فیلم را بازی کرد. بازیگری با بازی بسیار قدرتمند در قالب مادری رنج کشیده و مستاصل که اگر فیلم به رقابت می رسید احتمالا یکی او یکی از نامزدهای دریافت جایزه بازیگری بود. پژمان جمشیدی در نقشی جدی و حتی منفی ظاهر شد و بازی متفاوتی از خود به نمایش گذاشت. نوید پورفرج بازیگر جوان سینما که پیش از این در فیلم های «زالاوا» و «مقرهای کوچولو زنگ زده» حضور داشت، در «بادن» نقش بازپرس جنایی را بازی می کند و بازی او یکی از یکی یکی از نکات مهم فیلم است. سروش صحت و گلاره عباسی دیگر بازیگران این فیلم هستند. این در حالی است که عباسی به خوبی از پس نقش مادری که پسرش زیر چاقو است، بر آمده است.

دستگاه | قربانعلی طاهرفر

فرافکنی نوروز 1403 از صبح چهارشنبه بیست و سوم اسفند ماه با اکران نوروز، آپاراتچی، پرویز خان، بیدان، آسمان غرب و البته تمساح خونین آغاز شد.
فاطمه مسعودی فر در نمایی از فیلم آپاراتچی

«آپاراتچی» به کارگردانی قربانعلی طاهرفر یکی یکی دیگر از فیلم هایی که امروز چهارشنبه بیست و سوم اسفند روی صفحه ظاهر شده است. «آپاراتچی» برگرفته از زندگی شخصی به نام جلیل طیفی است. یکی یکی از فیلمسازان دهه شصتی که همیشه به زبان آذری فیلم می ساخت و خواندن و نوشتن بلد نبود. این فیلم علاوه بر پرداختن به زندگی این شخصیت، فضای دهه شصت و محدودیت های آن دوران را به تصویر کشیده است. شخصیت اصلی فیلم یک نقاش ساختمان بی سواد اما عاشق سینماست. تورج الوند که پیش از این در دو فیلم «نگهبان شب» و «اتاق گلی» در نقش یک جوان روستایی ظاهر شده بود، این بار نیز در کسوت یک نقاش بی سواد نقش جلیل را با لهجه آذری بازی کرد. داستان در اوایل دهه شصت روایت می‌شود، زمانی که جلیل که با دوستانش با حداقل امکانات چند فیلم کوتاه می‌ساخت، حالا معتقد است که به راحتی می‌تواند با کارگردانان سطح بالا رقابت کند. پول ندارد اما با تلاش زیاد در مسجد محله امکاناتی به دست می آورد تا بتواند فیلمی از زندگی یک قاضی بسازد که همه نسبت به آن بدبین هستند. این فیلم در زمان جنگ ساخته شده و طراحی چهره و لباس مربوط به مختصات آن دوران است. این فیلم برنده جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره چهل و دوم شد.

پرویز خان علی ثقفی

فرافکنی نوروز 1403 از صبح چهارشنبه بیست و سوم اسفند ماه با اکران نوروز، آپاراتچی، پرویز خان، بیدان، آسمان غرب و البته تمساح خونین آغاز شد.
سعید پورصمیمی در پشت صحنه فیلم «پرویز خان»

«پرویز خان» اولین تجربه کارگردانی علی ثقفی است و به عنوان اولین فیلم، اثری استاندارد به نظر می رسد. ثقفی در «پرویز خان» تصویری کلی از ویژگی های فردی و سبک زندگی پرویز دهداری ارائه می دهد. یکی یکی از مهم ترین چهره های فوتبال ایران که اخلاق را مقدم بر ورزش می دانست و از این رو مخالفان زیادی داشت. این فیلم بخشی از ماجراهای سال 1365 را روایت می کند که پس از پایان بازی های آسیایی 1986 و حذف تیم فوتبال ایران، 14 بازیکن تیم ملی به دلیل اختلاف سلیقه با پرویز دهداری مربی فوتبال ایران استعفا دادند. زمان، و این موضوع ارتباط زیادی با آن دارد. بازتاب در مطبوعات و جامعه فوتبال. فشار زیادی بر دهداری برای استعفا به دلایل نظامی و امنیتی وجود دارد، اما او به هر حال باقی می ماند و تصمیم می گیرد با جوانان جدید و ناشناس تیمی تشکیل دهد و در اسفند 1365 با تیم قدرتمند کویت روبرو می شود. برگ برنده اصلی فیلم بدون شک بازی سعید پورصمیمی است. بازیگری که سال هاست در آثار مختلف خوش درخشیده و جوایز متعددی را از آن خود کرده است. پورصمیمی توانسته با گریم مناسب به نقش پرویز دهداری نزدیک شود و احساسات خود را با تمام وجود نشان دهد. از نظر شباهت چهره و همسن و سال، او بهترین گزینه ای بود که از عهده این نقش بر می آمد. به جز پورصمیمی، مریم سعادت، حمیدرضا پگاه، بهنام تشکر، المیرا دهقانی و… نیز در این فیلم بازی می کنند. «پرویزخان» برنده سیمرغ بهترین فیلم در بخش نگاه نو از چهل و دومین جشنواره فیلم شد.

نوروز | سهیل موافق

فرافکنی نوروز 1403 از صبح چهارشنبه بیست و سوم اسفند ماه با اکران نوروز، آپاراتچی، پرویز خان، بیدان، آسمان غرب و البته تمساح خونین آغاز شد.
علی نصیریان در نمایی از فیلم نوروزی

«نوروز» به کارگردانی سهیل موافق یکی یکی از فیلم های قابل قبول سینمای کودک و نوجوان است که با حضور علی نصیریان، مهدی هاشمی، شبنم مقدمی و موسیقی گروه رستاک به اثری قابل توجه تبدیل شده است. داستان دعوای اهریمن و نوروز برای حفظ بهار است. عمون‌روز با بازی علی نصیریان در مسیر ننه سرما با بازی شبنم مقدمی در کابین تصادف می‌کند و سرانجام طوفانی به راه می‌اندازد. اینجاست که پسر داستان باید به دنبال حاجی فیروز با بازی مهدی هاشمی باشد تا با کمک او شیطان را شکست دهد. فیلم جلوه های ویژه قابل قبولی دارد و مجموعه شرایط به گونه ای پیش می رود که مخاطبان این گروه سنی را ناامید نکند. بهترین زمان برای اکران فیلم همین الان است. زیرا تمرکز زیادی بر اسطوره های ایرانی دارد، به ویژه در مورد تغییر فصل ها و چگونگی نو شدن زمین.

ایلیا در جستجوی قهرمان سید علی موسوی نژاد

علاوه بر این فیلم ها، این آهنگسازی شامل انیمیشن «ایلیا در جستجوی قهرمان» نیز می شود. فیلمی بر اساس داستانی به همین نام. داستان درباره آرش، یک نوجوان ایرانی است. یکی او یکی از چهار بازیکن برتر جهان محسوب می شود. او در مراسم افتتاحیه یک بازی رایانه ای شرکت می کند در حالی که پدر و مادرش او را منع می کنند. این بازی یک توطئه است و در عین حال مستقیماً همه بچه های دنیا را مطلع می کند. خانواده آرش تصمیم می گیرند هر چه زودتر به فکر حل این مشکل باشند و به ناچار همه درگیر یک پرونده مرموز پلیس بین المللی می شوند.

لطفا همواره همراه شیک تمز باشید

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*