معرفی میرزا کوچوک خان جنگلی به تئاتر کاغذی کودکان; مسئولان نباید به تئاتر به عنوان منبع درآمد نگاه کنند

پی ام آپلود، عصر دیروز 27 اسفندماه مراسم اختتامیه نخستین جشنواره سراسری «تئاتر شبستان» با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تماشاخانه تهران برگزار شد.

نمایش «مرد مهربان جنگل» از استان گیلان در این جشنواره خوش درخشید و در رشته های طراحی و تولید عروسک، طراحی و تولید صحنه، نمایش عروسکی، دراماتورژی و کارگردانی مقام اول تا سوم را کسب کرد.

مینا حسنی، نویسنده و کارگردان تئاتر کاغذی «مرد مهربان جنگل» در گفت وگو با ایسنا، درباره سابقه 20 ساله گروه هنری رایکمون توضیح داد: سال گذشته به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت میرزا. کوچ جنگلی به پیشنهاد حوزه هنری گیلان شروع به تولید آثاری برای کودکان اطراف سردار جنگل کردیم.

وی با تاکید بر لزوم معرفی قهرمانان واقعی به کودکان افزود: کودکان و نوجوانان با قهرمانان خیالی، غیر واقعی و دست نیافتنی مواجه می شوند که در نهایت آنها را افسرده می کند، اما در این دنیا با شخصیت های واقعی روبرو هستیم که قهرمان هستند. به حساب می آیند.» یک ملت.

این نویسنده و کارگردان تئاتر با بیان اینکه در نمایش عروسکی «مرد رفیق جنگلی» شخصیت میرزا کخ را به صورت طبیعی و واقعی برای کودکان معرفی کردیم، افزود: این نمایش به کودکان می آموزد که هرکسی می تواند قهرمان شود. به شرطی که مقصد درست را انتخاب کنند.

حسنی به داستان نمایش جنگل مرد مهربان اشاره کرد و ادامه داد: پسر کوچکی به نام «یونس» در شب عروسی برادرش که یکی از یاران میرزا کخ در نهضت جنگل بود شاهد دستگیری خود بود که برادرش توسط او مجروح شد. سربازان روسی؛ یونس با شنیدن ماجرای رشادت های میرزا و یارانش از مادر و مادربزرگش تصمیم می گیرد با عبور از جنگل و درخواست کمک به میرزا برسد.

او توضیح داد که یونس داستان ما با حیوانات مختلفی مانند خرگوش، روباه، خرس و پرندگان در حالی که راه خود را در جنگل طی می کند، ملاقات می کند. البته یونس با شهادت میرزا به او می رسد.

نویسنده و کارگردان نمایش «مرد مهربان جنگل» فضای داستان و ماجرای شهادت میرزا را برای کودکان مناسب دانست و اظهار داشت: یونس میرزا کوچک را در خواب می بیند و میرزا به او می گوید که با وجود قهرمانانی چون یونس، مسیرش ادامه خواهد یافت. ادامه هید . .

وی همچنین به اجرای نمایش «مرد دوست از جنگل» در دو قالب تئاتر عروسکی و تئاتر کاغذی اشاره کرد و افزود: تئاتر کاغذی از سال 1940 در سراسر جهان محبوبیت زیادی داشت و اغلب در مراسم اجرا می شد. تاریخچه تئاتر کاغذی. برگرفته از رمان های معروف است و قبل از اختراع تلویزیون مخاطبان زیادی داشت، اما این حوزه هنری به تدریج به فراموشی سپرده شد. البته چند سالی است که تئاتر کاغذی دوباره در دنیا رونق گرفته و برای اولین بار در جشنواره تئاتر شبستان قرار گرفته است.

حسنی با بیان اینکه اجرای تئاتر «مرد مهربان جنگل» 12 هنرمند شامل عروسک گردان و صداپیشه را بر عهده داشتند، خاطرنشان کرد: این نمایش در سال گذشته در شهرهای رشت، بندرانزلی، شفت و سنگر اجرا شده است. یک سال و نیم، 12000 کودک این نمایش را دیده اند. این نمایش چندین بار در تهران اجرا شد و با استقبال مخاطبان مواجه شد.

این نویسنده و کارگردان تئاتر ضمن قدردانی از حوزه هنری استان گیلان برای تامین هزینه های تولید و اجرای نمایش “مرد مهربان جنگل” از مسئولان خواست تا از هنرهای نمایشی حمایت کنند و آنها را به عنوان منبع درآمد تلقی نکنند. و گفت: تئاتر هویت ماست و با تئاتر می توانیم نسل کودک و نوجوان را با گنجینه های فرهنگی و تاریخی خود آشنا کنیم.

به گزارش ایسنا، مینا حسنی نویسنده و کارگردان و حمزه خیری تهیه کننده، مدیر گروه و طراح صحنه نمایش «مرد مهربان جنگل» هستند.

معرفی میرزا کوچوک خان جنگلی به تئاتر کاغذی کودکان; مسئولان نباید به تئاتر به عنوان منبع درآمد نگاه کنند

لطفا همواره همراه شیک تمز باشید

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*