نامه های عاشق و معشوق در دوره قاجار منتشر شد

به گزارش شیک تمز آنلاین، کتاب «نامه های عاشق و معشوق در دوره قاجار: نامه نگاری عاشق و معشوق ستمگر» با تصحیح و تصویرگری ندا مراد در 315 صفحه با شمارگان 330 نسخه و بهای قیمت 240 هزار تومان در انتشارات مروارید منتشر شد و وارد بازار کتاب شد. ایلانا نوشت: در مقدمه اصلاح شده آمده است: «نامه های عاشق و عاشق ظالم شامل 60 نامه عاشقانه و 60 پاسخ به این نامه ها است که وضعیت معشوق و معشوق و وقایع بین آنها را توصیف می کند که در آن عاشق اول ابتدا غم و اندوه خود را به نثر بیان می کند، سپس مرتب صحبت می کند و سپس معشوقش به همان سبک پاسخ می دهد. او در بخش «اشعار متناسب با مکان» از اشعار زیادی برای عمق بخشیدن و تأثیرگذاری بیشتر به کار استفاده کرد. «مجرم» در این متن نام خانوادگی رخیم ستوری است که در هیچ یک از منابع و تذکره های آن دوره درباره او و مکاتبات عاشق و عاشق نیامده است. از این نظر نام، علامت و نویسندگی وی مشخص نیست و با اطلاعات موجود نمی توان در مورد احتمال ارتباط فوق با جنایتکار یزدی، جنایتکار کشمیری و چند تن دیگر اظهار نظر صریح و روشنی داد.

مکاتبه بین عاشق و عاشق بی رحم اثری غنایی است که حالات درونی نامه نویس را بیان می کند. پیام هایی که از دل سوزان معشوق حکایت می کند و حتی عبارات و جملات پیام او چنان لطیف، احساسی و دلنشین است که هر شنونده ای را خوشحال می کند. در واقع احساس ماده خام این مکاتبات است.

در مکاتبات عاشق و معشوق، زمان و مکان و نام و نشان عاشق و معشوق مجهول و نامشخص است. شاید نویسنده نام و نشانی معشوق خاصی را در ذهن نداشته و قصدش از نگارش این مکاتبات شرح حال و حال عاشقان واقعی بوده است.

این حروف از دید اول شخص نوشته شده اند.

در پشت کتاب آمده است:

کتاب حاضر شامل داستان زندگی نامه عاشقانه و داستان زندگی پاسخ عاشق و شرح حالات و وقایع بین آن دو است که از دوره قاجار باقی مانده است. در این نامه ها نشانه های فراوانی از دل سوزان عاشق و ظاهر معشوق دیده می شود و علاوه بر نثر، شعر فارسی نیز در نوشته های آنها به کار رفته است. تصحیح این کتاب بر اساس نسخه های خطی موجود در کتابخانه های معتبر ایران انجام شده و نام گویندگان اشعار نیز آورده شده است. کتاب «عاشقان و نامه های معشوق در دوره قاجار» مجموعه ای بسیار خواندنی است که هم دوستداران آثار عاشقانه و هم دوستداران ادبیات فارسی از خواندن آن لذت می برند.

لطفا همواره همراه شیک تمز باشید

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*