۲ میلیارد تومان برای مرمت و بازسازی منزل حاجی سیف نیاز است

ولی جهانی مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان با تشکر از تلاش آتش نشانان در مهار آتش سوزی گفت: برای مرمت و بازسازی خانه حاجی سیف 20 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

پی ام آپلود، مدیر کل میراث فرهنگی گیلان گفت: برای مرمت و بازسازی خانه حاجی سیف 20 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

اما جهانی با استناد به مطلب فوق افزود: پس از آتش سوزی سقف ساختمان معروف به حاجی سیف در منطقه چله خانه رشت، کارشناسان فنی این اداره کل بلافاصله از ساختمان مذکور بازدید و طبق برآورد اولیه، 20 بود برای مرمت کامل و بازسازی ساختمان میلیاردها ریال نیاز دارد.

مدیرکل میراث استان گیلان با قدردانی از تلاش آتش نشانان برای مهار آتش سوزی با اشاره به اینکه بنای سیف در سال 1396 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، گفت: در سال های اخیر با همکاری شهرداری این سرلشکر بخش‌هایی از بنا را مرمت و رنگ‌آمیزی کرده‌اند، اما کمبود اعتبارات دولتی و تعداد بناهای تاریخی ثبت‌شده مانع از آن است که ساماندهی بناهای مورد مرمت همزمان در دستور کار قرار گیرد.

وی در خصوص وظایف ذاتی این وزارتخانه در حفظ و حراست از بناهای تاریخی تصریح کرد: میراث فرهنگی به دلیل کمبود اعتبارات و منابع دولتی نمی تواند بخشی از وظایف ذاتی خود یعنی شناسایی و ثبت آثار ارزشمند را انجام دهد، بنابراین این یکی از وظایف ذاتی خود یعنی شناسایی و ثبت آثار ارزشمند است. ظریف می شود نکته همیشه مورد بحث است. توجه اداره کل استان.

جهانی وارثان بناهای تاریخی ناشناخته بودن، عدم دسترسی به مالکان و عدم پاسخگویی صاحبان بناهای تاریخی را از چالش های حوزه میراث فرهنگی برشمرد و بر لزوم همکاری همه دستگاه ها از جمله دستگاه قضایی تاکید کرد. شهرداری ها و سایر نهادهای مرتبط، بناهای تاریخی را ساماندهی می کنند.

جهانی شناسایی سرمایه گذاران و راهنمایی آنها برای خرید یا اجاره بناهای تاریخی را از دیگر برنامه های این اداره کل برشمرد و گفت: در سال های اخیر اقدامات خوبی برای شناسایی سرمایه گذاران و معرفی آنها به بناهای تاریخی انجام شده است اما در برخی موارد متاسفانه به دلیل کثرت مالکان و عدم حمایت آنها در برخی موارد امکان پذیر نیست. پس از واگذاری آثار تاریخی، آسیب و تخریب بر بناها سایه افکند و گاه بناها بنا به دلایلی دچار آتش سوزی شدند که هر بار برای مرمت و بازسازی آنها تلاش فراوانی می طلبید.

مدیرکل میراث فرهنگی در ادامه تاکید کرد: تا زمانی که همکاری و همراهی همه مسئولان و مردم برای حفاظت از بناهای تاریخی ملموس نباشد، اداره کل میراث فرهنگی به تنهایی قادر به مدیریت ساماندهی و مراقبت از آثار تاریخی نخواهد بود. بناهای تاریخی و البته این بدان معنا نیست که میراث فرهنگی این وظیفه را بر عهده دارد. او به فطرت خودش عمل نکرد، بلکه در حد توانش و حتی بیشتر از آن به وظیفه خود عمل کرد و اگر چنین بود، در مواردی آسیب و آسیبی به آثار تاریخی ارزشمند گیلان وارد شد که نشان از محدودیت در عرصه های مختلف دارد.

جهانی عملکرد این اداره کل در حوزه میراث فرهنگی را قابل راستی آزمایی دانست و یادآور شد: منتقدان دلسوز همواره منشأ امور اصلاحی بوده اند و در این راستا میراث فرهنگی از نقد آگاهانه امور اصلاحی در حوزه های مختلف استقبال می کند.

مدیرکل میراث فرهنگی برخی از اقدامات را هماهنگی فرادستگاهی به ویژه با ادارات مرتبط از جمله منابع طبیعی دانست و گفت: بسیاری از بناهای تاریخی در محدوده منابع طبیعی قرار دارند و واگذاری بناها به سرمایه گذاران علاقه مند محفوظ است. در موافقت با.» به اداره کل منابع طبیعی جهت واگذاری زمین جهت حفاظت از آن و در این راستا حمایت و همکاری نزدیک یگان مورد نظر به فوریت مورد انتظار است.

لطفا همواره همراه شیک تمز باشید

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*